Главная | Регистрация | Вход | RSSЧетверг, 09.05.2024, 21:17

                                             Cайт вчителя хімії і біології 

                                             Козирєва Євгена Володимировича

Меню сайта
Батькам
Мої захоплення
Друзі сайту
  • Хімія в школі

    Главная » Файлы » Цікаві факти » Про неорганічні речовини

    Цікаві факти про свинець
    31.03.2016, 05:07

    Цікаві факти про свинець

    Невелика історія свинцю


    1. В ході розкопок у Стародавньому Єгипті археологи виявили вироби з срібла і свинцю в похованнях до династичного періоду. Приблизно до цього ж часу (8-7 тисячоліття до нашої ери) відносяться аналогічні знахідки, зроблені в районі Месопотамії. Спільні знахідки виробів із свинцю і срібла дивні. З давніх часів увагу людей залучили красиві важкі кристали свинцевого блиску PbS — найбільш важливою руди, з якої видобувається свинець. Багаті поклади цього мінералу знаходили в горах Вірменії і в центральних районах Малої Азії. Мінерал галеніт крім свинцю містить значні домішки срібла і сірки і якщо покласти шматки цього мінералу у вогнище, сірка вигорить і потече розплавлений свинець — деревне вугілля перешкоджає окисленню свинцю. У шостому столітті до нашої ери багаті поклади галеніту були виявлені в Лавріоні — гористій місцевості недалеко від Афін, а за часів римських пунічних воєн на території сучасної Іспанії в численних шахтах, закладених ще фінікійцями, активно добували свинець, який римські інженери використовували в будівництві труб водопроводу.


    2. Безумовно встановити первинне значення слова «свинець» не вдалося до цих пір, так як невідомо походження самого слова. Здогадок і припущень безліч. Так одні лінгвісти стверджують, що грецька назва свинцю пов'язане з певною місцевістю, де його добували. Деякі філологи помилково зіставляють раніше грецька назва з пізнішим латинським plumbum і стверджують, що останнє слово утворилося з mlumbum, а обидва слова беруть коріння від санскритського bahu-mala, що можна перекласти, як «дуже брудна». До речі, вважається, що слово «пломба» відбулося від латинського plumbum, а по-французьки назва вісімдесят другого елемента так і звучить — plomb. Це пов'язано з тим, що м'який метал з давніх часів було прийнято використовувати як печаток і пломб. Навіть у наш час товарні вагони і складські приміщення опечатують свинцевими пломбами.


    3. Достовірно можна стверджувати, що свинець часто плутали з оловом, у XVII ст. розрізняли plumbum album (білий свинець, тобто олово) і plumbum nigrum (чорний свинець — власне свинець). Можна було б припустити, що в плутанині винні середньовічні алхіміки, именовавшие свинець безліччю секретних імен, і потрактували грецька назва, як plumbago — свинцева руда. Однак така плутанина існує і в більш ранніх слов'янських назвах свинцю. Так на давньобулгарській, сербскохорватском, чеською і польських мовах свинець іменувався оловом! Про що свідчить збережена до нашого часу чеське назву свинцю — olovo.


    4. Німецьке ім'я свинцю — blei ймовірно бере свої корені з давньогерманської мови blio (bliw), а той в свою чергу співзвучно з литовським bleivas (світло, ясний). Цілком можливо, що від німецького blei відбувається і англійське слово lead (свинець) і датське lood.


    5. Походження російського слова «свинець» невідомо, також як і близьких східнослов'янських — українського (свинець) і білоруської (свінец). Крім того, співзвуччя є в балтійської групи мов: литовський švinas і латвійська svins. Існує теорія про те, що ці слова слід пов'язувати зі словом «вино», що в свою чергу йде від традиції стародавніх римлян і деяких кавказьких народів зберігати вино в свинцевих судинах для надання йому певного своєрідного смаку. Однак ця теорія не підтверджена і має малу доказову базу своєї правоти.


    6. Завдяки археологічним знахідкам стало відомо, що стародавні мореплавці обшивали корпусу дерев'яних кораблів тонкими пластинами зі свинцю. Одне з таких судів було піднято з дна Середземного моря в 1954 році недалеко від Марселя. Давньогрецький корабель вчені датували третім століттям до нашої ери! А вже в середні століття дахи палаців та шпилі деяких церков покривали свинцевими пластинами, які були стійкі до багатьох атмосферних явищ.


    Цікаві факти
    1. У сучасному будівництві свинець використовують для ущільнення швів і створення сейсмостійких фундаментів. А адже традиція використання цього металу в будівельних цілях йде з глибини століть. Давньогрецький історик Геродот (V ст. до н. е.) писав про метод зміцнення залізних і бронзових скоб кам'яних плитах шляхом заливки отворів легкоплавким свинцем. Пізніше при розкопках Мікен археологи виявили свинцеві скоби в кам'яних стінах. У селищі Старий Крим і зараз збереглися руїни так званої свинцевої мечеті, спорудженої в XIV столітті. Таку назву будинок отримав через те, що зазори в кам'яній кладці залиті свинцем.


    2. Існує ціла легенда про те, як вперше була отримана фарба сурик. Свинцеві білила люди навчилися виготовляти більше трьох тисяч років тому, тільки у ті часи цей товар був рідкістю і мав досить високу ціну. З цієї причини художники стародавності з великим нетерпінням завжди чекали в порту торговельні кораблі, що везуть настільки дорогоцінний товар. Не був винятком і великий грецький майстер Нижчий, який одного разу в хвилюванні видивлявся корабель з острова Родос (основного постачальника свинцевих білил у всьому Середземномор'ї), який везе вантаж з фарбою. Незабаром корабель увійшов у порт, але спалахнула пожежа і цінний вантаж був поглинутий вогнем. В безмірній надії, що вогонь пошкодував хоча б одну посудину з фарбою, Нижчий вбіг на обгорілий корабель. Вогонь не знищив посудини з фарбою, ті лише обгоріли. Як же були здивовані художник і господар вантажу, коли, розкривши судини, вони виявили замість білої фарби яскраво-червону!


    3. Простота отримання свинцю полягає не тільки в тому, що його легко виплавляти з руд, але і в тому, що на відміну від багатьох інших промислово важливих металів, свинець не вимагає яких-небудь спеціальних умов (створення вакууму або інертного середовища) підвищують якість кінцевого продукту. Все тому, що гази не мають на свинець абсолютно ніякого впливу. Адже кисень, водень, азот, вуглекислий газ і інші «шкідливі» для металів гази не розчиняються в рідкому, ні в твердому свинці!


    4. Середньовічні інквізитори використовували розплавлений свинець як знаряддя тортур і страти. Особливо незговірливим (а часом навпаки) особам метал вливали в горло. У далекій від католицтва Індії було схоже покарання, йому піддавалися особи нижчих каст, які мали нещастя почути (підслухати) читання священних книг брамінів. Нечестивцу заливали у вуха розплавлений свинець.
    Однієї з венеціанських «пам'яток» є середньовічна в'язниця для державних злочинців, поєднана «Мостом зітхань» з Палацом дожів. Особливість цієї в'язниці полягає в наявності незвичайних «VIP» камер на горищі під дахом зі свинцю. У літню спеку в'язень знемагав від спеки, часом задихаючись смерть в такій камері, взимку укладений замерзав від холоду. Перехожі на «Мосту зітхань» могли чути стогони і благання в'язнів, при цьому постійно усвідомлюючи силу і владу правителя, що знаходиться поруч — за стінами Палацу дожів...


    5. У Стародавньому Єгипті виплавкою золота займалися виключно жерці, адже процес вважався священним мистецтвом, якимось таїнством недоступною простим смертним. Тому саме служителі культу піддавалися завойовниками самим жорстоким тортурам, однак не таємниця була розкрита протягом довгого часу. Як виявилося, єгиптяни обробляли золоту руду розплавленим свинцем, розчиняє благородні метали, і таким чином добували золото з руд. Одержаний розчин піддавали окислювальному випалу, і свинець перетворювався в окисел. Наступна стадія містила головний секрет жерців — горщики для випалу, виготовлені з кістяною золи. При плавці окис свинцю вбиралася в стінки горщика, захоплюючи при цьому випадкові домішки, на дні ж залишався чистий сплав.


    6. Римський імператор Костянтин (IV ст.) так вирішив суперечку щодо того, чи повинен бути християнин вегетаріанцем або ні: він видав указ, згідно з яким того, хто вірить в вегетаріанство в релігійних цілях, потрібно залити розплавлений свинець в глотку. Кажуть, що цей закон ввів і Князь Володимир після хрещення Русі.


    7. У часи Французької революції в Парижі продавалися табакерки, зроблені зі свинцю, знятого з даху Бастилії. На їх кришках часто зображували гільйотину і криваву сцену обезголовлювання.
    У 1821 році почалася боротьба греків за незалежність від Османської імперії. В одному з боїв греки взяли в облогу Акрополь. Коли у турків стали закінчуватися боєприпаси, вони стали розкривати колони Парфенона, витягувати звідти свинцеві скріплюють елементи і різати на кулі. Дізнавшись про це, самі греки послали противнику партію свинцю, щоб тільки не допустити руйнування пам'ятника.
    Згідно з даними американських дослідників, рівень злочинності в регіонах, де підвищена концентрація свинцю, перевершує аналогічні показники в тих місцях, де навколишній менш отруєно свинцем. Обстеживши 3 тисячі областей країни, вчені роблять висновок: рівень злочинності в регіонах з максимальною по країні концентрацією свинцю в 4 рази перевершує показники в областях, де концентрація свинцю мінімальна. Існує думка, що свинець руйнує гормони і хімічні сполуки в мозку людини.

    Категория: Про неорганічні речовини | Добавил: Evgenij
    Просмотров: 2320 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 2.0/1
    Всего комментариев: 0
    avatar
    Робота заступника
    Рідна школа
    Вхід на сайт
    Моє опитування
    Хто завітав на мій сайт?
    Всего ответов: 1606
    Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Пошук
    Погода сьогодні

    Copyright MyCorp © 2024
    Бесплатный конструктор сайтов - uCoz